Jak spać zdrowo?

0
Jak spać zdrowo ?

Czego potrzebujemy do zdrowego i spokojnego snu? Na pewno spokoju, ciszy i wygodnego łóżka. Ale czy to już wszystko?

 

Po pierwsze - podstawa to dobry materac.

 

Nawet jeśli jesteś księżniczką (lub księciem) na ziarnku grochu, na pewno znajdziesz tu coś dla siebie.

Nasze materace podzieliliśmy na trzy grupy: Standard, Comfort oraz włoskie materace Buoninfante. Możesz wybierać spośród kilku typów i kilkudziesięciu wzorów. Różnią się tworzywem, z którego są wykonane, grubością, twardością i indywidualnymi właściwościami.

W naszej bogatej ofercie mamy materace dwustronne, dla tych, którzy lubią spać inaczej latem i zimą,  jednostronne, twarde, średniotwarde i miękkie. Ze względów konstrukcyjnych dzielimy je na dwie podstawowe grupy: materace sprężynowe i piankowe.

W materacach sprężynowych podstawę stanowią sprężyny bonellowe ( układ połączony ze sobą) lub sprężyny kieszeniowe – każda w innej niezależnej kieszonce. Jeśli na przypada ich bardzo dużo mówimy o systemie multipocket. Wszystkie te układy sprężyn zapewniają zdrowy sen i równomierne podparcie całego ciała.

 

Obłożone są one różnymi rodzajami pianek, z których każda ma inną funkcję, np. pianka termoelastyczna dopasowuje się do wagi i kształtu ciała, niektóre pianki mają specjalne systemy wentylacyjne odprowadzające wilgoć, zapobiegające powstawaniu grzybów i pleśni. Dobrym rozwiązaniem są również występujące w niektórych materacach specjalne płyty lateksowe. Materace piankowe całe składają się z kombinacji różnych pianek.

 

Materiał, którym pokryty jest materac, w niektórych przypadkach zawiera jony srebra, co ma niebagatelny wpływ na zachowanie higieny.

 

Podczas wyboru odpowiedniego materaca warto zwrócić uwagę na liczbę sprężyn przypadających na 1 m² (im więcej, tym lepiej), grubość i rodzaj pianek, materiał pokrycia. Materace z serii Standard obszyte są białym dżersejem, te z kolekcji Komfort oraz włoskie materace Buoninfante mają ozdobne boki z wygodnymi uchwytami. W niektóre modele wbudowano specjalną siatkę wentylacyjną, inne posiadają dodatkowy wewnętrzny pokrowiec. Włoskie materace wykonano z surowców naturalnych, ulegających w 100% recyklingowi, dodatkowo pianka wewnętrzna nasączona została naturalnymi olejkami, a wierzchnia ozdobnie haftowana tkanina to w 100% bawełna lub włókna bambusowe.

 

Więcej o materacach z naszej oferty tutaj: KLIKNIJ

 

Po drugie - moje będzie na wierzchu, czyli kilka słów o… toperach.

 

Ma zaledwie kilkucentymetrową grubość, ale bez niego trudno byłoby wyobrazić sobie komfortowy sen. Toper czyni powierzchnię łóżka nie tylko równą, ale też higieniczną. Odpowiednio dobrana nakładka zapewni wygodny wypoczynek, zgodny z naszymi indywidualnymi wymiarami i potrzebami.

 

Łóżka kontynentalne są niczym składająca się z kilku warstw… kanapka. Każda część jest niezbędna i pełni ściśle określoną funkcję. Oprócz skrzyni, w której umieszczony jest materac sprężynowy, oraz materaca właściwego, istotnym elementem konstrukcji łóżka kontynentalnego jest materac nawierzchniowy, tzw. toper. Tworzy on komfortową powierzchnię spania, niwelując wszelkie nierówności, a także chroni warstwy znajdujące się pod nim przed zniszczeniem lub zabrudzeniem. W zależności od typu mebla może być samodzielną częścią łóżka kontynentalnego (wersja skandynawska) lub wbudowaną w górną część materaca właściwego (wersja amerykańska).

 

Toper ma niebagatelny wpływ na jakość użytkową łóżka. Liczy się nie tylko jakość jego wykonania, ale też użyty materiał. W tym przypadku do wyboru mamy kilka opcji – lateks, pianki termoplastyczne i wysokoelastyczne, wreszcie – materiały naturalne. Każde rozwiązanie charakteryzuje się odmiennymi właściwościami.

 

Topery lateksowe przypadną do gustu w szczególności osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa. Wszystko za sprawą dużej elastyczności, której towarzyszy odporność na odkształcenia. Przy okazji lateks zmniejszy twardość materaca właściwego. Z kolei nakładki wykonane z pianki wysokoelastycznej poprawią sprężystość materaca. W ten sposób mebel będzie można łatwiej dobrać do indywidualnych oczekiwań użytkownika. Materace z pianki termoplastycznej – dzięki dopasowaniu się do kształtu ciała (to efekt reakcji na ciężar i ciepło leżącej osoby) – polecane są zwłaszcza w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko powstania odleżyn. Ciekawym rozwiązaniem są też nakładki na bazie włókien naturalnych (np. kokosowych). Ich największą zaletą jest zapewnienie dobrej wentylacji i tym samym skuteczne odprowadzanie wilgoci.

 

Niezależnie od materiału, z którego została wykonana nakładka, każda z nich posiada estetyczny pokrowiec, który łatwo jest zdjąć i odświeżyć. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi bakterii i grzybów.

 

Więcej informacji o rodzajach nakładek do łóżek kontynentalnych znajdziesz tutaj: KLIKNIJ

 

Po trzecie - na czym położyć głowę, czyli na koniec… poduszka.

 

Śpisz na boku, na brzuchu czy na wznak? Zastanawiasz się, czy to ma jakieś znaczenie? Ma.

Do niedawna większość poduszek wykonana była z naturalnego pierza, które często było przyczyna alergii. Poza tym jego pozyskiwanie wiązało się z mało przyjemnym zwyczajem wydzierania piór ze skóry zwierząt. Coraz większą popularność zyskują wygodne, specjalnie wyprofilowane poduszki wykonane ze specjalistycznych pianek.

 

 

 
Jeśli lubisz spać na brzuchu – potrzebujesz poduszki, którą można objąć, wsunąć pod nią dłonie i … zasnąć. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku poduszki z wyprofilowanym wycięciem na szyję, które pozwolą na odciążenie głowy i barków i bocznymi wcięciami na ręce.
 

Jeśli z kolei lubisz spać na plecach, miękka poduszka z pierza, w którą wpadnie Ci głowa, na pewno nie pomoże dobrze się wyspać. Dla osób śpiących na boku lub na wznak dobrym rozwiązaniem będzie poduszka z wyprofilowanym wgłębieniem na głowę, podpierająca szyję.

 

Są też takie śpiochy, które lubią spać na płasko, ale niekoniecznie na prześcieradle. Dla nich proponujemy płaskie poduszki z zaokrąglonymi bokami. Wszystkie poduszki wykonane są z wygodnej pianki termoelastycznej, nie uczulają ludzi i nie krzywdzą zwierząt. Z tą świadomością na pewno lepiej będzie Ci się spało, a rano obudzisz się bez wyrzutów sumienia.

Więcej o zdrowych poduszkach z naszej oferty tutaj: KLIKNIJ

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium