Coraz więcej budowanych przez nas dzisiaj domów to budynki z poddaszem użytkowym. Urządzamy na nim zazwyczaj pokoje dla dzieci, ale równie często lokujemy tam sypialnię. Jak ją urządzić na niskim często poddaszu, żeby była funkcjonalna i wygodna? Podsuwamy sprawdzone rozwiązania.
Poddasze ma swoje niewątpliwe zalety: zazwyczaj jest przytulne i intymne. Przez okna dachowe możemy obserwować zmieniające się niebo, wolno sunące chmury, krople deszczu, płatki śniegu. W dobrze urządzonym wnętrzu sypialni na poddaszu możemy się poczuć naprawdę komfortowo. Najczęściej występującym problemem w aranżacji takich pomieszczeń są zazwyczaj skosy. Często ścianka kolankowa jest tak niska, że pod skosem trudno zmieścić ładne łóżko, biurko czy komodę. Czasami brakuje zaledwie kilku centymetrów, żeby urządzić pokój na poddaszu zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Rozwiązaniem tych problemów może być zamówienie mebli na wymiar, co jest niestety najczęściej drogim rozwiązaniem. Można też wykorzystać naszą ofertę łóżek o różnych wysokościach zagłówka. I tak na przykład kolekcja łóżek Mini Maxi zawiera łóżka, z których każde może mieć nie tylko inną wysokość i szerokość, ale też kilka atrakcyjnych wzorów tapicerowanych zagłówków, co pozwala na idealne dopasowanie łóżka do miejsca pod skosem. Tkaninę na łóżko Mini Maxi wybieramy spośród kilkudziesięciu wzorów w różnych kolorach, cenach i o różnej fakturze. Swoje łóżko znajdzie w tej bogatej ofercie zarówno miłośnik błyszczących lub matowych welwetów, amator klasycznych tkanin obiciowych jak i osoba preferująca surowość przypominającą naturalny len. W ofercie pojawiły się ostatnio również materiały o podwyższonej odporności na bakterie i wirusy oraz tkaniny z recyklingu. Konfigurując szerokość łóżka, wysokość wezgłowia i tkaninę obiciową stworzymy idealnie spersonalizowane łóżko na poddasze.
Na zdjęciu łóżko Mini Maxi z wezgłowiem 2700 o wysokości 140 cm, można jednak zmniejszyć jego wysokość nawet do 80 cm
Jeśli pomimo dużego wyboru wysokości zagłówków w systemie Mini Maxi w dalszym ciągu trudno dopasować je do ścianki kolankowej, możemy szukać dalej. W ofercie posiadamy również łóżka o wielu innych wysokościach:
Pozostałe wysokości to m. in. 112 cm, 114 cm, 115 cm, 125 cm, 126 cm, 130 cm oraz łóżka z zagłówkiem regulowanym w trzech pozycjach (od 105 cm do 117cm lub od 106 cm do 112 cm)
Oprócz łóżka w sypialni na poddaszu powinna stanąć pojemna szafa na ubrania. W zależności od szerokości wysokiej ściany możemy wstawić szafę dwu-, trzy- lub nawet czterodrzwiową. W dużej szafie nie zabraknie miejsca na ubrania na wieszakach i na półkach.
Dodanie luster na frontach szaf optycznie powiększy przestrzeń.
Na bocznej ścianie ze skosem warto ustawić wygodną komodę na bieliznę pościelową. Praktyczne szuflady oraz półki pozwolą zachować porządek w przechowywanych rzeczach.
Przyda się również toaletka, ponieważ na ogół jest wąska, zmieści się pomiędzy drzwiami a ścianką kolankową.
W sypialni na poddaszu oprócz mądrego wykorzystania powierzchni ważne jest odpowiednie oświetlenie. Wprawdzie w ciągu dnia sporo światła wpada przez okna dachowe, jednak po zmroku oprócz światła głównego, najczęściej sufitowego, świetnie sprawdzi się nocna lampka postawiona na praktycznej szafce nocnej z szufladami, w których można schować różne drobiazgi.
W sypialni na poddaszu często jedynymi oknami są okna dachowe. Nie ma wówczas możliwości nadania pomieszczeniu przytulności i ciepła poprzez zawieszenie pięknych zasłon. Dlatego, jeśli nie mamy na podłodze wykładziny, warto zainwestować w piękny dywan. Pomieszczenie będzie na pewno wyglądało przyjemniej.
Reasumując – najważniejsze w urządzaniu sypialni na poddaszu jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni, ale w taki sposób, by pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zagraconego i ciasnego. W pomieszczeniach na poddaszu liczy się każdy centymetr, dlatego tak ważny jest jak najlepszy dobór mebli, które idealnie wpasują się w niełatwą przestrzeń.